Yollar 8 Metre Kardan Dolayı Kapandı, Hastalanan Muhtar’a Ulaşmak 11 Saat Sürdü

featured

Gümüşhane’de rahatsızlanan ve 112 Acil Çağrı Merkezinden yardım talebinde bulunan muhtarın köyüne ulaşabilmek için ekipler, 11 saatlik zorlu mesai harcadı. 7 kilometrelik köy yolu boyunca yer yer yüksekliği 8 metreyi bulan karları ve 7 çığ kütlesini temizleyen ekipler, 3-4 günlük işi bir gecede yaptı. Tansiyon hastası muhtar, zorlu mesainin ardından hastaneye kaldırıldı.

Gümüşhane’de merkeze bağlı Yağmurdere Vadisi’nde yer alan Yukarı Yuvalı köyünün muhtarı Hikmet Ayyıldız rahatsızlanınca, 112 Acil Çağrı Merkezinden yardım talebinde bulundu.

11 SAATLİK ZORLU ÇALIŞMAYLA KÖYE ULAŞILDI

İhbar üzerine harekete geçen sağlık ekipleri, köy yolunun son günlerde etkili olan kar yağışı nedeniyle kapalı olduğunu öğrendikten sonra, tansiyon hastası muhtara ulaşabilmek için İl Özel İdaresi ve Karayolları ekipleriyle yola çıktı. Bölgede etkili olan tipi nedeniyle ilerlemekte zorluk yaşayan ekipler, 11 saatlik zorlu bir çalışma neticesinde köye ulaşmayı başardı.

KAR YÜKSEKLİĞİ 8 METREYİ BULDU

Çalışmalarda Yağmurdere yol ayrımından itibaren 7 kilometrelik köy yolu boyunca yer yer yüksekliği 8 metreyi bulan ve köy yolunun kapanmasına neden olan 7 çığ kütlesi Karayolları ve İl Özel İdaresi ekiplerinin devasa iş makinalarıyla yaptıkları çalışmalar neticesinde temizlendi. Yolun açılmasıyla tansiyon hastası muhtara ulaşan sağlık ekipleri, yaptıkları ilk müdahalenin ardından muhtar Ayyıldız’ı Gümüşhane Devlet Hastanesi’ne kaldırdı.

3-4 GÜNLÜK ÇALIŞMAYI 1 GECEDE YAPTILAR

Yol açma çalışması sırasında ekiplerin sergiledikleri özverili çalışma için teşekkür eden Yağmudere köyü muhtarı Süleyman Er, “Berbat bir durum, rüzgar, fırtına vardı. Devletimiz sağ olsun kepçeyi gönderdi. Gece saat 2’de başlayan çalışmalar sonucunda yaklaşık 7-8 metre boyunca çığları açarak saat 11 civarlarında muhtarımızın yanına ulaştık. 112 acil ekibine teslim ettik onlar da hastaneye götürdüler. Burada çalışan tüm arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum. Çok güzel bir iş başardılar. Belki de 3-4 günde yapılabilecek bir çalışmayı bir gecede yaptılar” dedi.

VALİ “KAHRAMANLAR” DİYEREK PAYLAŞTI

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, sosyal medya hesabından o anların videosunu “Kahramanlar” başlığıyla “Bir hastayı kurtarmak için çığlara karşı verilen 11 saatlik sevgi ve merhamet dolu mücadeleden kesitler. Güzel yürekli bütün kahramanlarımıza saygıyla, minnetle” ifadeleriyle paylaştı.