Zonguldak’ta Batan Gemiden Gelen Son Yardım Çağrıları Ortaya Çıktı

featured

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde yaşanan şiddetli fırtına sonucu batan Türk bayraklı “Kafkametler” isimli kuru yük gemisinin telsizden yaptığı son yardım çağrıları ortaya çıktı. 19 Kasım’da Karadeniz Ereğli’de olumsuz hava koşulları nedeniyle batan geminin içinde bulunan 12 mürettebat, kurtarma taleplerini telsiz aracılığıyla iletti.

Kurtarma çalışmalarını yürüten diğer gemi personeli tarafından kaydedilen görüntülerde, Kafkametler gemisinin kaptanının, “Benim işim bitti. Şu anda mendireğe yaslamış durumdayım. Kurtarma talep ediyorum. Askeri tarafına yasladım” şeklindeki telsiz konuşması duyuluyor. Bu sırada kayıt yapan kişilerin “Gitti batıyor gemi” şeklindeki ifadeleri de görüntülere yansıdı.

Hatırlatmak gerekirse, gemi Rusya’dan İzmir Aliağa Limanı’na yük taşıyordu ve 19 Kasım’da Ereğli Limanı’ndan çıkarken askeri bölgedeki mendireğe çarpıp battı. İlk olarak bir mürettebatın cansız bedenine ulaşıldı, ancak kayıp 10 kişi için arama çalışmaları devam ediyor.

Kafkametler gemisinin telsizden yapılan son yardım çağrıları, bu trajik olayın acı yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi.