ABD, Küresel Yatırımlarda Öne Geçti

featured

ABD, Küresel Yatırımlarda Önemli Bir Rol Üstlendi

Son yıllarda pek çok ülke dolar bağımlılığını azaltmaya çalışırken, ABD, pandemi sonrası dönemde küresel yatırımların önemli bir kısmını kendine çekti. Bloomberg News’e gönderilen bir IMF analizine göre, 2020’de yaşanan dolar kıtlığı ve 2022’de Rus varlıklarının dondurulması gibi olaylar ABD’nin küresel yatırım akışındaki payını artırdı. IMF’ye göre ABD, pandemi öncesi yüzde 18 olan payını neredeyse üçte bire çıkardı.

Çin’i Geride Bıraktılar

Doların hakimiyetine rağmen, ABD’nin faiz oranlarının yükselmesi denizaşırı yatırımcılar için cazip hale geldi. IMF verilerine göre, Çin’in sınır ötesi sermaye akışlarındaki payı düşerken ABD’nin payı arttı. Bu durum, ABD’nin küresel sermaye akışındaki rolünü güçlendirdi.

Biden Teşvikleri Yatırımcıları Çekiyor

ABD, Başkan Joe Biden’ın yenilenebilir enerji ve yarı iletken üretimini teşvik etme çabaları sonucunda milyarlarca dolarlık yabancı yatırımı çekmeyi başardı. Biden yönetimi desteklediği projelerle yabancı yatırımcıları cezbetmeyi sürdürüyor.

Geleceğe Dair Endişeler

Fed’in faiz indirimi beklentileri, siyasi belirsizlikler ve jeopolitik gerginlikler ABD’nin avantajlarının sürdürülebilirliğini zorlayabilir. Kasım ayındaki seçimler ve politika değişimleri küresel yatırımcıların ABD’ye olan ilgisini etkileyebilir.