Antalya Havalimanı’nda Yılın En Yüksek Uçuş ve Yolcu Rekoru Kırıldı

featured

Bakan Uraloğlu Paylaştı: Antalya Havalimanı Yeni Bir Rekor Kırdı

Bakan Abdulkadir Uraloğlu, sosyal medya hesabından Antalya Havalimanı’nda kırılan rekora ilişkin önemli bir paylaşımda bulundu. Havalimanının yeni bir rekor kırdığını aktaran Uraloğlu, “22 Haziran’da 199 bin 751 yolcu ve 1175 uçak trafiğiyle yılın en yüksek uçuş ve yolcu sayılarına ulaşıldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Antalya, Son Yılların En Hareketli Bayram Tatilini Geçirdi

Antalya, denizi, kumu, güneşi, tarihi ve doğal güzellikleriyle her yıl milyonlarca turistin tercih ettiği bir kent konumunda. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15’lik artışla 5 milyonun üzerinde yabancı turistin ziyaret ettiği Antalya, bayram tatilinde iç pazardan da yoğun talep aldı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Kaan Kavaloğlu, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde sezonun açılışını yaptıklarını, Kurban Bayramı tatilinde ise yüksek sezonu yakaladıklarını belirtti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) verilerine göre bayram sürecinde 10 milyon insanın tatile çıktığını belirten Kavaloğlu, tatilin 9 güne uzatılmasının avantaj sağladığına dikkat çekti. Okulların kapanmış olması ve sınavların bitmiş olmasının özellikle ailelerin daha rahat tatile çıkmasını sağladığını ifade etti.

Antalya’ya Yabancı Turist Akını

Antalya’da geçen senenin aynı dönemine göre yabancı turist sayısında yüzde 15’lik artış yaşandı. Kavaloğlu, 17 milyonu geçme hedefleri olduğunu ve buna hızla ilerlediklerini belirtti. Transit yolcuların ve Avrupalı Türklerin ilavesiyle 18 milyonu yakalayacaklarını düşündüğünü vurguladı. Kavaloğlu, “Asıl hedefimiz Türkiye’de 60 milyon turist ve 60 milyar dolar gelir sağlamak.” dedi.

Kavaloğlu ayrıca, Avrupa’da yaşayan Türklerin ve yabancı misafirlerin Antalya’yı tercih ettiğini, bayram tatilinde Antalya’ya gelen yabancı turist sayısının 5 milyonu geçtiğini belirtti.

En Hareketli Turizm Günleri Yaşandı

TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Rıza Perçin de tatil sürecinin yoğun geçtiğini, Antalya bölgesinin yüksek doluluğa ulaştığını belirtti. Bazı tesislerin tatil boyunca yüzde 100 dolu olduğunu aktaran Perçin, “Antalya Havalimanı’nda üst üste iki kere uçak rekoru kırıldı. Önceki yıllara göre çok doluydu. Son 10 yılın en hareketli turizm günlerini yaşadık.” şeklinde konuştu.