‘Atatürk Kütüphanesi’ Gambiya’da Açıldı

featured

TİKA’nın Desteklediği Atatürk Kütüphanesi Fajara’da Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından desteklenen Gambiya’nın Fajara bölgesinde bulunan Gambiya Silahlı Kuvvetleri Eğitim Okulu’ndaki “Atatürk Kütüphanesi” törenle açıldı.

Açılış Törenine İlgi Büyük

Törene, Türkiye’nin Banjul Büyükelçisi Fahri Türker Oba, Gambiya Savunma Bakanı Müsteşarı Rohey Bittaye Darboe, Gambiya Genel Kurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürü General Lamin K. Sanyang, TİKA Banjul Koordinatörü Şule Bayar, Askeri Danışman Kurmay Albay Anıl Aksoy ile askerler ve basın mensupları katıldı.

Kütüphane Türkçe Eğitim Alan Askerler İçin

TİKA tarafından tadilatı gerçekleştirilen ve mobilyaları ile rafları temin edilen Atatürk Kütüphanesi, Türkçe eğitimi alan Gambiya Ordusu askerlerinin rahatlıkla kitap okuyabileceği bir ortam oluşturmayı hedefliyor.

Türkiye-Gambiya İlişkilerine Katkı Sağlayacak Bir Proje

1991 yılında kurulan kütüphane, Türk askerinin Fajara’daki Eğitim Okulu’na konuşlanmasıyla hayata geçirilmişti. Ancak geçen yıllar içinde nemli iklimin etkisiyle kullanılamaz hale gelen kütüphane, TİKA’nın desteğiyle tekrar hizmete girdi. Bu proje ile Türkiye-Gambiya askeri ve ikili ilişkilerinin güçlenmesi ve Gambiya Silahlı Kuvvetleri personelinin bireysel gelişimine katkı sağlanması amaçlanıyor.