Birleşmiş Milletler, Ülke İçinde Yerinden Edilme Sorununa Dikkat Çekti

featured

Piper: “76 Milyon Kişi Evlerinden Edilmiş Durumda”

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde basın toplantısı düzenleyen yetkili, BM Genel Sekreteri Guterres’in Ülke İçinde Yerinden Edilen Kişilere İlişkin Eylem Gündemi’nin yaklaşık iki yıl önce başlatıldığını hatırlattı.

Uzun Süredir Evlerinden Uzak Kalan Mağdurlar

Piper, dünya genelinde evlerini, geçim kaynaklarını ve resmi kimliklerini yitirmiş, ülke içinde yerinden edilmiş 76 milyon kişinin bulunduğunu belirtti. Doğal afetler sonucu yerinden olan kişilerin genellikle kısa sürede evlerine döndüğünü ancak Suriye ve Somali gibi çatışma bölgelerindeki mağdurların yıllardır evlerinden uzakta kaldığını vurguladı.

Sudan’da En Fazla Yerinden Edilme

Piper, son 10 yılda ülke içindeki yerinden edilme oranlarının iki kat arttığına dikkat çekerek, en fazla yerinden edilmenin Sudan’da yaşandığını hatırlattı. BM’nin 2023’te yaklaşık 50 milyon yerinden edilmiş kişiye yardım ettiğini söyleyen Piper, BM’nin bu konuda kalıcı çözümler bulmak için çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

Uzun Vadeli Çözümler İçin Koordineli Eylem Gerekiyor

Piper, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve BM Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) yerinden edilme konusunda aktif çalışmalar yürüttüğünü belirtirken, bu sorunun uzun vadeli çözümü için daha geniş çaplı ve koordineli bir eylemin gerekliliğine dikkat çekti. Toplamda 116 ülkede yaşayan 76 milyon yerinden edilmiş kişinin %90’ının çatışmalar nedeniyle evlerinden ayrıldığı biliniyor.