Borsa İstanbul’da Endeksler Değer Kazandı

featured

BIST 100 Endeksi Açılışta Yükseldi

Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 40,50 puan ve yüzde 0,39 artarak 10.391,45 puana yükseldi. Bankacılık endeksi yüzde 0,47 artarken, holding endeksi yüzde 0,11 azalış kaydetti.

En Çok Kazandıran Sektör Bilişim, En Çok Kaybettiren Holding

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1,36 ile bilişim sektörü olurken, en çok kaybettiren ise holding sektörü oldu.

Analizler ve Beklentiler

Analistler, küresel pay piyasalarında ABD Merkez Bankası’nın bu yıl faiz indirimine başlayacağı beklentileri ve Nvidia’nın performansıyla pozitif bir seyir izlendiğini belirtti. Bugün Avrupa Merkez Bankasının faiz kararı ve Başkan Christine Lagarde’ın açıklamalarının yatırımcıların odağına yerleştiği ifade edildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’deki kırılganlıkların azaldığını ve gelecek aydan itibaren enflasyonun düşmeye başlayacağını belirtti. Şimşek, kripto varlıklar ve borsa için kazanç üzerinden vergilemeyi şu anda gündemlerine almadıklarını ifade etti.

Yatırımcılar İçin Önemli Bilgiler

Analistler, bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri ile yurt dışında ECB’nin faiz kararı ve Başkan Lagarde’ın sözlü yönlendirmelerinin yanı sıra yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirtti. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.400 ve 10.500 seviyelerinin direnç, 10.300 ve 10.200 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.