Cornet Programı Türkiye’de Nasıl Faaliyet Gösteriyor?

featured

Cornet Programı Nedir?

Cornet (Kolektif Araştırma Ağı) programı, 2005 yılında başlatılmış uluslararası bir işbirliği platformudur. Program, farklı ülkelerden KOBİ’ler ve araştırma kuruluşlarının kolektif projeler geliştirmesini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Türkiye’deki Ortak

Cornet’in Türkiye’deki ortağı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)’tır. Türkiye, Avusturya, Belçika, Brezilya, Çekya, Almanya, Japonya, Hollanda, Polonya, Peru, İsviçre ve Tayvan gibi ülkelerin ilgili kurumları da programa ortaklık yapmaktadır.

Çağrılar ve Başvurular

Cornet Programı kapsamında belirli aralıklarla uluslararası ortak araştırma projeleri için çağrılar yapılmaktadır. Türkiye’den katılan ortakların giderleri, TÜBİTAK tarafından karşılanmaktadır. CORNET 38. çağrısı 27 Haziran’da açılmış olup, 25 Eylül’e kadar başvurular alınacaktır.

Proje Süreçleri

Değerlendirme sonuçları Nisan 2025’te açıklanacak ve projelerin finansmanı Mayıs 2025’te sağlanacaktır. En az 2 üye ülkenin işbirliği projeleri desteklenecek olup, ulusal ve uluslararası başvuru yapılması gerekmektedir.

Başvuru Detayları

Başvurular, en az 3 KOBİ’den oluşan bir kullanıcı grubunun tanımlanması ve ulusal kurallara uygun şekilde hazırlanması gerekmektedir. Başvurular, “http://uidb-pbs.tubitak.gov.tr/” adresinden yapılabilmektedir.