Dünya Genelinde Seçimler ve Ekonomik Gelişmeler

featured

Fransa, İran ve İngiltere’de Seçim Sonuçları

Fransa’da solcu Yeni Halk Cephesi ittifakı birinci parti olurken, İran’da cumhurbaşkanı seçimini kazanan isim Mesud Pezeşkiyan oldu. Ayrıca, İngiltere’nin yeni Başbakanı Keir Starmer olarak belirlendi.

ABD’de Politik ve Ekonomik Gelişmeler

ABD’de Demokratların başkan adayının değişip değişmeyeceği belirsizliğini korurken, bu hafta Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları ve ülkede açıklanacak enflasyon verileri, Fed’in gelecek dönem para politikalarına yönelik ipuçları verebilir. Öte yandan, ABD iş gücü piyasasına ilişkin veriler karmaşık sinyaller gösterirken, Fed’in eylülde faiz indirimine gitme ihtimali güçleniyor.

ABD ve Küresel Piyasalar

ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin yanı sıra Fed’in faiz indirimine ilişkin beklentiler, para piyasalarında fiyatlamalara yön veriyor. Önde gelen şirketlerin üç aylık kazançları da piyasalarda yakından takip ediliyor.

Avrupa’da Siyasi ve Ekonomik Gelişmeler

Avrupa’da Fransa’da yapılan erken seçimlerde solcu Yeni Halk Cephesi ittifakının birinci çıkması sonrasında Meclis’te hükümet kurulması için yeni ittifaklar arayışı devam ediyor. Avrupa borsalarında ise karışık bir seyir izleniyor.

Asya ve Yurt İçi Piyasalar

Asya’da satış ağırlıklı bir seyir varken, Çin’de enflasyon verileri takip ediliyor. Yurt içinde ise Borsa İstanbul’da dalgalı bir seyir sürerken, dolar/TL kuru ve diğer finansal veriler yakından takip ediliyor.