Emtia Piyasasında Fiyatlar Karışık Seyrediyor

featured

Fed’in Kararı ve Enflasyon Verileri Piyasaları Etkiliyor

Emtia piyasasında, ürün bazlı performansların öne çıktığı karmaşık bir seyir izleniyor. Fed’in faiz indirim beklentisini düşürmesi, enflasyon verileri, jeopolitik riskler ve talebe yönelik endişeler piyasalarda belirleyici faktörler haline geldi.

Altın ve Gümüş Talebinde Artış

Fed’in politika faizinde değişikliğe gitmemesi sonrasında altın ve gümüş fiyatlarında yükseliş yaşandı. Jeopolitik ve ekonomik belirsizliklere karşı korunma amacıyla Asya’da altına olan talep arttı.

Petrol Piyasasında Yükseliş Devam Ediyor

Brent petrol fiyatları yüzde 3,6 oranında artış gösterirken, dünyanın en çok petrol tüketen ülkesi ABD’de talebin artması fiyatları destekledi. Jeopolitik endişeler ve talepteki artış petrol fiyatlarını yukarı yönlü etkiliyor.

Tarım Ürünlerinde Fiyat Değişimleri

Çin’deki ekonomik yavaşlama nedeniyle buğday ve mısır fiyatlarında düşüş yaşanırken, pirinç ve kakao fiyatlarında artış gözlendi. Hindistan’da şeker ihracatının azalacağı beklentisi şeker fiyatlarını yukarı çekti.

Gana’dan Gelen Kakao Haberleri

Gana’da yaşanan kuraklık ve olumsuz hava koşulları nedeniyle kakao üretimi azalıyor. Ülkenin kakao ihracatında yaşanan sorunlar, fiyatların yükselmesine sebep oluyor.