Fransa’da Aşırı Sağa Karşı Protestolar ve Solcu Partilerin İttifak Kararı

featured

Fransa’da Aşırı Sağa Karşı Gösteriler

Fransa’nın başkenti Paris ve diğer büyük kentlerinde vatandaşlar, aşırı sağa karşı tepki göstermek amacıyla sokaklara indi. Paris, Lyon, Rennes, Bordo gibi şehirlerde toplanan aşırı sağ karşıtları, ülkedeki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın galip gelmesine karşı eylem yaptı. Göstericiler, 30 Haziran’da gerçekleşecek yerel seçimlerde aşırı sağın zaferini engellemeye çağırdı.

Protesto Sloganları ve Dövizler

Eylemciler, Paris’teki gösteride “Macron istemese de çalışanların onuru ve daha iyi bir yaşam için buradayız” sloganları attı. Ayrıca, “Halk Cephesi”, “Dikkat Faşizm” ve “Beni Korkutmuyorsunuz, FN’ye Hayır” yazılı dövizler taşıdılar. Bazı eylemciler ise Filistin bayraklarıyla protestolara katıldı.

Solcu Partilerin İttifak Kararı

Fransa’da solcu ve çevreci partiler, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde birinci olan aşırı sağa karşı erken yerel seçimlerde ortak aday çıkarma kararı aldı. Boyun Eğmeyen Fransa Partisi, Fransa Komünist Partisi, Sosyalist Parti ve Yeşiller Partisi, ülkenin içinde bulunduğu durumla mücadele etmek için bir araya geldi. Bu partiler, aşırı sağın ırkçı projelerine karşı çıkmayı ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a alternatif siyasi bir program sunmayı amaçlıyor.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağcı RN birinci olurken, Macron’un partisi Rönesans ikinci sırada yer almıştı. Macron, seçim sonuçlarının ardından parlamentoyu feshederek erken seçim kararı almıştı.