Gazze Şeridi’ndeki Sağlık Durumu Felaket Seviyesinde

featured

Gazze’deki Hastaneler Acil Yardım Bekliyor

Sahra hastanelerinin koordinatörü Mervan el-Hems, Gazze Şeridi’ndeki sağlık durumunun felaket seviyesinde olduğunu açıkladı. 7 Ekim’den bu yana devam eden savaşta İsrail’in hastaneleri hedef alması nedeniyle durumun daha da kötüleştiğini belirten el-Hems, özellikle Han Yunus kentindeki Nasır Hastanesi’nin hasta ve yaralılarla dolu olduğunu ifade etti.

Tıbbi Stoklar Tükeniyor, İlaç Yetersizliği Ölümlere Neden Oluyor

Hastanenin çevresinin de hedef alınması sonucunda kanalizasyon sorunu yaşandığını vurgulayan el-Hems, artan böceklerin hastane ve kamp çevresinde sorun oluşturduğunu belirtti. Tıbbi malzeme stoklarının tükenmekte olduğunu ve bazı hastaların ilaç yetersizliği nedeniyle hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Gazze’de Açlık ve Kıtlık Tehlikesi

Yerinden edilmiş insanların kaldığı kamplarda bulaşıcı hastalıkların yayıldığına dikkat çeken el-Hems, kanalizasyon sularının içme suyu için uygun olmadığını ve çocuklar için yetersiz beslenmenin önlenemediğini belirtti. Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşanan kıtlık durumunun ciddiyetine vurgu yaparak, uluslararası yardım çağrısında bulundu.

Uluslararası Müdahale Bekleniyor

Gazze’deki açlık ve ilaç kıtlığına dikkat çeken açıklamalarda, ABD ve İsrail’in bölgeye yardım ulaşmasını engellediği belirtildi. Gazze’de yaşanan insani krizin sürmesi durumunda soykırım suçu işlendiği vurgulanarak, uluslararası camiadan acil müdahale talep edildi.

Refah Sınır Kapısı Kapalı

İsrail ordusunun 7 Mayıs’ta başlattığı kara saldırısı sonucunda Refah Sınır Kapısı’nın kapatıldığı belirtildi. Bu durumun Gazze’ye insani yardım girişlerini olumsuz etkilediği ve bölgedeki gıda sıkıntısını artırdığı ifade edildi. Gaza Şeridi’nde İsrail haricinde dış dünyaya açılan tek kapı olan Refah Sınır Kapısı’nın kapatılması, insani yardımların ulaşmasını engelliyor.