İngiltere’de İşçi Partisi Genel Seçimleri Zaferle Sonuçlandı

featured

Keir Starmer: İşçi Partisi Lideri

Keir Starmer, İşçi Partisi lideri olarak görev yapmaktadır. 1962 doğumlu Starmer, Leeds Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur ve insan hakları alanında avukatlık kariyerine 1987 yılında başlamıştır. 2020 yılında İşçi Partisi liderliğine seçilen Starmer, adalet sistemi ve insan hakları konularında önemli hizmetler vermiştir. Aynı zamanda şövalye unvanına sahiptir.

İngiltere Genel Seçimleri

İngiltere’de gerçekleşen genel seçimlerde İşçi Partisi, 14 yıl aradan sonra parlamentoda çoğunluğu elde ederek büyük bir zafer kazandı. Muhafazakar Parti’nin 14 yıllık iktidarına son veren İşçi Partisi, 160 sandalyelik büyük bir çoğunluğa ulaştı. Eski Muhafazakar Parti bakanı Robert Buckland, seçim sonucunu “seçim kıyameti” olarak nitelendirdi.

Yeni Başbakanın Seçilmesi

İngiltere’de siyasi süreç hızla ilerliyor. Seçim sonuçlarına göre, Rishi Sunak 24 saat içinde başbakanlık ofisini terk edecek ve Sir Keir Starmer hemen ardından göreve başlayacak. Yeni başbakanın göreve başlaması için Sunak’ın istifasını Kral’a sunması ve Starmer’ın hükümdar tarafından resmen davet edilmesi gerekmektedir.