İslam İşbirliği Teşkilatı Ticaret Bakanları Kararları

featured

Türkiye’nin Önerisiyle Toplantı Gerçekleşti

“İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeleri Arasında Tercihli Ticaret Sistemi (TPS-OIC) Ticaret Müzakereleri Komitesi 3. Bakanlar Toplantısı” kapsamında, Türkiye’nin önerisiyle Türkiye, Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan’ın ticaret bakanları bir araya geldi.

Toplantıda Alınan Kararlar

Ticaret Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, toplantıda tarifelerin düşürülmesi, tarife dışı engellerin kaldırılması, ortak yatırımların artırılması ve yeşil ekonomi inisiyatiflerine ağırlık verilmesi gibi konularda kararlar alındı.

D-8 Tercihli Ticaret Anlaşması

Toplantıda, D-8 Tercihli Ticaret Anlaşması kapsamında e-ticaret, hizmetler ticareti, fikri mülkiyet hakları ve yatırımların kolaylaştırılması gibi konular önceliklendirildi.

Ortak Çalışma Yapılacak

Türkiye, toplantıda, anlaşmanın kapsamının genişletilerek ticaretin kolaylaştırılması ve yeni konuların da ele alınması için ortak bir çalışma yapılmasını önerdi ve bu öneri kabul edildi.

Ticaret Oranı Hedefi

Teşkilat içi ticaret oranının yüzde 10’a çıkarılması hedefi teyit edildi. Bu doğrultuda, Türkiye D-8 Tercihli Ticaret Anlaşması’nın uygulanması konusunda gümrük personelinin eğitilmesine katkı sağlayacak.

Barter Ticaret Sistemi Kurulacak

Üye ülkelerin merkez bankaları, ihracat teşvik kurumları, Eximbank temsilcileri ve Hazine ve Maliye Bakanlıkları temsilcilerinin katılımıyla, barter ticaret sisteminin kurulması amacıyla bir tanıtım toplantısı düzenlenecek.

Filistin’e Tam Desteğin İfade Edilmesi

Toplantıda, bütün üye ülkeler Filistin’e tam desteğini ifade etti.