İsrail ve Hamas Arasında Ateşkes Görüşmeleri

featured

Hamas, Biden’ın Ateşkes Teklifini Olumlu Buldu

Hamas, İsrail ile süren çatışmalara son vermek amacıyla ABD Başkanı Joe Biden’ın sunduğu ateşkes teklifini olumlu karşıladı. Hamas’ın açıklamasında, kalıcı bir ateşkes, İsrail güçlerinin Gazze’den çekilmesi, Gazze Şeridi’nin yeniden inşası, yerinden edilenlerin geri dönmesi ve esir/değiş tokuşunun yer aldığı her türlü teklife hazır oldukları belirtildi.

Netanyahu Müzakerecilerine Yetki Verdi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’ye yönelik saldırıların devam edeceğini belirtti. Netanyahu, müzakere heyetine Gazze’deki esirlerin en kısa sürede geri getirilmesi için genel hatlar sunulması talimatını verirken, esirlerin geri dönüşü ve Hamas’ın askeri ve idari olarak ortadan kaldırılmasının sağlanana kadar savaşın devam edeceğini vurguladı.

Biden’ın Ateşkes Açıklaması

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in sunduğu 3 aşamalı ateşkes taslağını duyurdu. Taslakta, ilk aşamada İsrail’in Gazze’deki yerleşimlerden çekilmesi ve bazı esirlerin serbest bırakılmasının öngörüldüğünü belirtti. Biden, İsrail’in önerdiği yeni ateşkes planını desteklediğini ve sürecin taraflar arasında ilerlemesini umut ettiğini dile getirdi.