İtalya’da Lüks Moda Markalarına Yönelik Skandal Baskınlar

featured

Milano’da Yapılan Baskınlar

İtalya’da yapılan bir dizi baskın, Milano podyumlarının göz alıcı dünyasının gerçeklerini gün yüzüne çıkardı. Milano savcıları tarafından yerel fabrikalardaki çalışma koşullarına ilişkin yürütülen bir soruşturma, Dior ve Armani gibi markaların el çantaları ve deri ürünlerini düşük ücretlerle yabancı işgücü kullanarak ürettiğini ortaya çıkardı.

Yasadışı Üretim Yöntemleri

Soruşturma sonucunda, işçilerin 24 saat boyunca çalıştırılarak iş yerlerinde uyumaya zorlandığı, gece-gündüz kesintisiz üretim döngülerinin olduğu ve işçilerin sağlık koşullarının tehlikeye atıldığı belirlendi. Üretim maliyetlerini düşürmek için işçilerin aşırı düşük ücretlerle çalıştırıldığı ve güvenlik önlemlerinin ihmal edildiği tespit edildi.

Üretim Maliyetleri ve Satış Fiyatları

Bu yasadışı yöntemlerle Dior çantaların tanesi sadece 53 Euro gibi düşük bir maliyete üretilirken, mağazalarda 2 bin 600 Euro’ya satıldığı belirlendi. İtalya, küresel lüks eşya üretiminin büyük bir kısmını karşılarken, binlerce küçük üretici kayıt dışı göçmen işçileri kötü koşullarda çalıştırıyor.

Kayyum Atanması ve Denetim

Markaların üretim süreçlerinin denetlenmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla kayyum atamaları yapıldı. İtalya’da lüks moda endüstrisinde yaşanan bu skandal, sektördeki çalışma koşullarının ve üretim etiğinin gözden geçirilmesi gerekliliğini bir kez daha ortaya koydu.