Kolombiya Cumhurbaşkanı İsrail’in BM Listesine Alınmasını Eleştirdi

featured

Cumhurbaşkanı Petro, İsrail’in Çocuklara Zarar Veren Ülkeler Listesine Alınmasını Kınadı

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Birleşmiş Milletler’in (BM) İsrail’i “çatışma bölgelerinde çocuklara zarar veren” ülkeler listesine almasına tepki gösterdi. Petro, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İsrail’in Filistinli çocuklara yönelik saldırılarını kınadı.

Kolombiya, İsrail ile Diplomatik İlişkileri Kestiğini Duyurmuştu

3 Mayıs’ta Kolombiya, Gazze’deki Filistin halkına yönelik saldırıları gerekçe göstererek İsrail ile diplomatik ilişkilerini resmen kestiğini duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Petro, “Çocuk katilleri” ifadelerini kullanarak İsrail’in saldırılarını sert bir dille eleştirdi.

Gazze’deki Durum

BM raporlarına göre, Gazze’de her 10 dakikada bir çocuk ya öldürülüyor ya da yaralanıyor. Gazze’de yaşanan insanlık dramını vurgulayan raporlar, binlerce çocuğun açlık ve ölümle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu. UNICEF, Gazze’deki çocukların uzun süredir devam eden saldırılar nedeniyle kabus yaşadığını belirtti.

İsrail’in Saldırıları

İsrail ordusunun Gazze’ye düzenlediği saldırılar sonucunda onlarca Filistinlinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı bildirildi. Gazze’de yaşanan insani kriz, uluslararası toplumun da dikkatini çekmeye devam ediyor.

BM’nin Kararı ve İsrail’in Tepkisi

Birleşmiş Milletler, İsrail’i “çocuklara zarar veren” ülkelerin olduğu kara listeye almıştır. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, kararı “utanç verici ve kötülük” olarak nitelendirerek BM Genel Sekreterini eleştirmiştir. İsrail’in, BM ile ilişkileri açısından kararın sonuçları olabileceği belirtilmektedir.