LGS Tercihleri ve Yerleştirme Süreci

featured

LGS Tercihleri Başladı ve Ne Zaman Sona Erecek?

LGS tercihleri 28 Haziran 2024 Cuma günü başladı ve 17 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00’a kadar devam edecek.

LGS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

LGS yerleştirme sonuçları 22 Temmuz’da açıklanacak.

LGS Tercihleri Nasıl Yapılacak?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak ortaöğretim kurumları tercihleri 17 Temmuz 2024 saat 17.00’ye kadar sürecek. Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

Öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 grupta tercih yapabileceklerdir. Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 grupta tercih yapabileceklerdir.

Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden en fazla 3 okul seçilebilecektir.

LGS İle 203 Bin Öğrenci Yerleştirilecek

Bu yıl LGS merkezi sınavına başvuran 1 milyon 38 bin 544 öğrencinin 992 bin 906’sı sınava katıldı. Sınava katılım oranı yüzde 95,61 olarak gerçekleşti. LGS yerleştirme kılavuzuna göre, bu yıl Türkiye genelinde 2 bin 525 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Bu okulların kontenjanı da 203 bin 638 öğrenci olarak belirlendi.