Lübnan Başbakanı Mikati, Güney Bölgelerini Ziyaret Etti

featured

Lübnan Başbakanı Mikati, Güney Bölgelerini Ziyaret Etti

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre Başbakan Mikati, İsrail’in saldırılar düzenlediği ülkenin güney bölgelerini ziyaret etti.

Mikati’nin Açıklamaları

Mikati, incelemeleri sırasında güney bölgeleri ve halk ile dayanışmasını göstermek amacıyla ziyaret düzenlediğini belirterek, “Halkımızın ve direniş güçlerinin yanı sıra biz de görevimizi yerine getiriyoruz. Hedefimiz kelimenin tam anlamıyla ülkemizi korumaktır.” dedi.

İsrail’den Lübnan’a saldırılarını durdurmasını ve Gazze’deki savaşa son vermesini isteyen Mikati, Tel Aviv’den BMGK’de kabul edilen, Gazze’de ateşkes sağlanmasına yönelik 2735 sayılı kararı uygulamasını talep etti.

BMGK Kararları ve Mikati’nin Vurguları

Mikati, Lübnan’ın her zaman barıştan ve BMGK’nin Lübnan ile İsrail arasındaki saldırıların durmasını öngören 1701 sayılı kararı uygulamaktan yana olduğunu vurguladı.

BMGK’nin 1701 sayılı kararı, İsrail’in Mavi Hat’tın gerisine çekilmesini ve bu hat ile Lübnan’daki Litani Nehri arasındaki bölgenin silahsızlandırılmasını öngörüyor.

Çatışmaların Gelişimi

Litani Nehri ve Mavi Hat arasındaki neredeyse tüm bölgelerin 2000 yılından bu yana Hizbullah’ın güçlü askeri nüfuzu altında olduğu belirtiliyor.

İsrail ordusu, 18 Haziran’da Lübnan’a olası bir saldırıya ilişkin “operasyonel planı” onayladığını açıklamıştı. İsrail Dışişleri Bakanı da Hizbullah’ın saldırılarına karşı kararlı olduklarını belirtmişti.

İsrail ordusunun 8 Ekim’den bu yana Lübnan’a gerçekleştirdiği saldırılarda şu ana kadar 352 Hizbullah mensubunun öldüğü bildiriliyor.