MEB Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Süreci Devam Ediyor!

featured

Sözlü Sınav Sonuçları ve Atamalar Ne Zaman Açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleştirilecek atamalar için sözleşmeli öğretmenlik başvuru süreci sona erdi. Şimdi öğretmen adayları başvuru sonuçlarını bekliyor. 20 bin öğretmen ataması 87 alanda gerçekleşecek. En geniş kontenjanlar ise sınıf öğretmenliği ve özel eğitim öğretmenliğine ayrıldı.

Sözlü Sınavlar ve Mülakat Yerleri Açıklanıyor

Sözlü sınava alınmaya hak kazanan adaylar bugün belli olacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 10 Haziran’da ilan edilecek. Sözlü sınavlar ise 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacak.

Öğretmen Atamaları ve Branş Dağılımı

Öğretmen atamaları için branş dağılımı ve kontenjanlar MEB tarafından açıklandı. Sözleşmeli öğretmen atamaları için ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri 20-31 Mayıs tarihleri arasında alındı. En fazla kontenjan ayrılan beş branş ise şunlar:

  • Sınıf öğretmenliği: 3.263
  • Özel eğitim: 2.499
  • Rehberlik: 1.597
  • Din kültürü ve ahlak bilgisi: 1.594
  • İngilizce: 968

Mülakatla Yapılacak Atamalar

MEB yetkilileri, öğretmen atamalarında mülakatın önemine vurgu yaparak, “Skorun yüzde 50’si KPSS, yüzde 50’si mülakat olarak yapılacak” dedi. Bu süreçte Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce “Kamuda mülakatları kaldıracağız” açıklaması da hatırlatıldı.