Mersin’de Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin İnşaatı Hızla İlerliyor

featured

Büyükeceli Bölgesindeki Santralde İnşaat Çalışmaları

Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli bölgesinde yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin 3 Nisan 2018’de temeli atılan birinci ünitesinde sona yaklaşıldı. İlgili tüm altyapı tesisleriyle birlikte genel inşaat çalışmaları tamamlanmış durumda.

Devreye Alma Çalışmaları ve İlerleme

Akkuyu NGS‘nin ilk ünitesi için “tam ölçekli devreye alma” çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar, çeşitli sistem ve bileşenlerin kontrol edilmesini içeren dört aşamadan oluşuyor. Ön devreye alma aşamasında, ünite sistemlerinin tasarım kriterlerine uygunluğu doğrulanarak işletmeye hazır hale getiriliyor. Bu sayede ünitenin reaktörü fiziksel olarak çalıştırılmaya hazır hale getiriliyor.

Hedefler ve Elektrik Üretimi

Akkuyu NGS’nin birinci ünitesinde, elektrik üretimi için ana devreye alma çalışmalarının tamamlanması ve tüm sistemlerin hazır hale getirilmesi planlanıyor. Bu yıl içinde birinci üniteden ilk test elektriğinin üretilmesi hedefleniyor. Diğer reaktörlerin ise birer yıl arayla devreye alınması öngörülüyor. Santralin tam kapasiteyle devreye girmesi durumunda, Türkiye’nin elektrik talebinin yüzde 10’unu karşılayabileceği belirtiliyor.

Türkiye’nin Nükleer Enerji Hedefleri

Sinop ve Trakya’da da büyük ölçekli nükleer enerji santralleri inşa etmeyi planlayan Türkiye, 2050 yılına kadar 20 bin megavat kurulu güce ulaşmayı hedefliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamada, Akkuyu NGS’de birinci reaktörde inşaatın yüzde 90 oranında tamamlandığını duyurmuştu.