Pamplona’da San Fermín Festivali Coşkulu Başladı

featured

Pamplona Belediyesi, 75. Yıl Kutlamalarını Duguna Iruneko Dantzariak Grubuna Adadı

Geleneksel olarak Pamplona belediye binasının balkonundan ateşlenen fişekle başlayan San Fermín Festivali, bu yıl kentte 75 yıllık geçmişi olan “Duguna Iruneko Dantzariak” dans grubuna adandı.

Binlerce Kişi Beyaz Pantolon ve Kırmızı Fularlarıyla Festivali Karşıladı

“Pamplonalılar, yaşasın San Fermín” sloganıyla balkondan ateşlenen fişekle birlikte, belediye meydanını tıklım tıklım dolduran binlerce kişi, festivalin ruhuna özgü beyaz pantolon ve atlet giydi. Ellerindeki kırmızı fularları boyunlarına takarak 14 Temmuz’a kadar sürecek festivalin başlamasını coşkuyla kutladı.

Filistin’e Destek Gösterisi ve Kültür-Sanat Etkinlikleri

Festivalin açılışı sırasında meydanda Filistin bayrağı açılarak, Filistin’e destek verildiği de görüldü. Pamplona Belediyesi, festival kapsamında toplam 514 kültür-sanat etkinliği düzenleneceğini açıkladı.

Riskli Koşuculara Para Cezası Uygulanacak

Kent merkezinde 875 metrelik güzergahta yapılacak boğa koşularında, 1910’dan bu yana sonuncusu 2009’da olmak üzere 16 kişi, boğadan aldığı boynuz darbelerinden hayatını kaybetmişti. Kurallar gereği 6 boğa ve 6 öküz ile yapılan koşuya katılmak için sağlıklı ve 18 yaşından büyük olmak gerekirken, güvenlik kurallarına uymayanlara 3 bin euroya kadar para cezası verilebiliyor.