Rusya’nın Dağıstan Bölgesinde Saldırı: Rahip ve Polis Hayatını Kaybetti

featured

Dağıstan Bölgesinde Saldırılar

Rusya’nın Azerbaycan ile komşu Dağıstan bölgesinde sinagog, kilise ve polis kontrol noktalarına düzenlenen saldırılarda bir rahip ve polis memurları hayatını kaybetti.

Vali Sergey Melikov’un Açıklamaları

Dağıstan bölgesinin valisi Sergey Melikov, saldırıların ardından yaptığı açıklamada bu olayın bir “terör saldırısı” olduğunu vurgulayarak, “Savaş evimize geldi” dedi.

Ölü ve Yaralılar Hakkında

Melikov, saldırıda 15 polis memurunun hayatını kaybettiğini ifade etti ancak yaralılar hakkında bilgi vermedi. Sivil can kayıplarının da olduğunu belirtti.

Saldırganların Etkisiz Hale Getirilmesi

Mahaçkale ve Derbent kentlerinde gerçekleşen saldırıyı düzenleyen altı kişinin güvenlik kuvvetleri tarafından vurularak öldürüldüğünü açıkladı. Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komisyonu ise beş saldırganın öldürüldüğünü duyurdu.

Soruşturma ve Kontrol

Rusya Soruşturma Komitesi, saldırıların terör eylemi olarak değerlendirildiğini ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Derbent’teki sinagogda çıkan yangının söndürüldüğü belirtildi. Vali Melikov, terör hücrelerinin tespiti için gerekli çalışmaların başlatılacağını belirtti.