TAGEM’in Yerli Kaynaklarla Bitki Koruma Ürünü Projesiyle Çevre Dostu Ürün Geliştirildi

featured

TAGEM’in Yeni Bitki Koruma Ürünü Projesi 2023’te Tamamlandı

TAGEM’in AR-GE Destek Programı kapsamında yürütülen “Yerli Kaynaklarla Fiziksel Etki Mekanizmasına Sahip Yeni Bitki Koruma Ürününün Geliştirilmesi Projesi” 2023’te sonuçlandı. Bu proje kapsamında, bor ve silikon bileşiklerinden pestisit kalıntısı bırakmayan çevre dostu bir bitki koruma ürünü elde edildi.

Çevre Dostu Ürün Türkiye’de Kullanılmaya Başlandı

Proje kapsamında geliştirilen bitki koruma ürünü, narenciyede ürün kaybına neden olan unlu bit, sera domatesinde zarara yol açan yaprak biti ve kırmızı örümceğe karşı etkili olduğu belirlendi. Türkiye’de kullanılmaya başlanan bu ürün, pestisit kalıntısı bırakmayan, direnç gelişimine yol açmayan özelliklere sahip.

Yakın Ülkelere İhracat İçin Pazarlama Çalışmaları Sürüyor

Ürünün Fas, İran, Mısır, Gürcistan ve Azerbaycan gibi ülkelere satışına yönelik pazarlama çalışmaları ve saha denemeleri devam ediyor. TAGEM Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, bu çalışmalarla çevreye daha az zarar verme amacı güttüklerini vurgulayarak, Türkiye’nin yakınındaki ülkelerde ürün kullanımının artmasını öngördüklerini belirtti.

Pestisit Kullanımını Azaltma Hedefi

Atalay, yapılan çalışmaların pestisit kullanımını azaltma hedefine yönelik olduğunu ve 2030’a kadar tüm pestisitleri yüzde 50 azaltmayı hedeflediklerini ifade etti. Ürünün AR-GE aşamasının tamamlandığını ve kısa sürede ticarileşmesini beklediklerini de ekledi.