Trump’ın Rusya-Ukrayna Barış Planı Ortaya Çıktı

featured

Reuters’in Öne Çıkan Haberi

ABD’de Kasım ayında yapılacak seçimlere odaklanılırken, İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, dikkat çekici bir habere imza attı. Reuters, Başkan Joe Biden’ın karşısına çıkmaya hazırlanan Donald Trump’ın önde gelen danışmanlarının, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili bir plan üzerinde çalıştığını duyurdu.

Trump’ın Güvendiği İsimlerin Planı

Reuters’in aktardığı bilgilere göre, Trump’ın gözdesi olan iki danışmanı, emekli general Keith Kellogg ve Fred Fleitz, Rusya-Ukrayna arasında barış için bir yol haritası hazırladı. Kellogg, Trump’ın başkanlığı döneminde ulusal güvenlik danışmanıydı ve Fleitz ise 2017-2021 yılları arasında Ulusal Güvenlik Konseyi’nin başındaydı.

Plan Detayları

İki danışmanın hazırladığı plana göre, Trump’ın tekrar seçilmesi durumunda Ukrayna ile barış görüşmelerine başlamadığı sürece ABD’nin Ukrayna’ya daha fazla silah yardımı yapmayacağı belirtiliyor. Plan aynı zamanda, Moskova’yı barış görüşmelerine katılmaya zorlama ve aksi takdirde Ukrayna’ya destek artırma yoluna gidilmesini öngörüyor.

Trump’ın Tepkisi

Fleitz, verdiği bir röportajda, Trump’ın bu stratejiyi olumlu karşıladığını ancak her detayına katıldığını iddia etmediğini ve aldıkları geri dönüşlerden memnun olduklarını belirtti. Ancak Trump’ın seçim ekibi henüz konuyla ilgili net bir açıklama yapmazken Kremlin ve Ukrayna’dan da konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.