TÜİK Tarafından Açıklanan 2023 Satınalma Gücü Paritesi Verileri İncelendi

featured

İsviçre Fiyatlarıyla Türkiye: Satınalma Gücü Paritesi Endeksi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün ‘Satınalma Gücü Paritesi (Hanehalkı Nihai Tüketim Harcamaları), 2023’ verilerini açıkladı. Bu verilere göre, fiyat düzeyi endeksi, ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünü gösteriyor.

İsviçre Zirvede

Türkiye’nin 2023 yılı sonuçlarına göre tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi 42 oldu. Bu değer, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye’de 42 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösterdi. 2022’de bu endeks değeri 40 idi. Karşılaştırmalarda, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi ve diğer ülkeler de değerlendirildi. Ülkeler itibarıyla karşılaştırıldığında, tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en yüksek olan ülke İsviçre (174), en düşük olan ise Türkiye (42) olarak belirlendi.

Türkiye’de En Pahalısı Otomobil

Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetleri grubuna ilişkin fiyat düzeyi endeksi alt grupları incelendiğinde, kişisel ulaşım araçları endeksi 143 olarak belirlendi. Diğer alt gruplarda ise; tüketici elektroniği endeksi 69 iken giyim endeksi 30 oldu. Türkiye, giyim endeksi değeri ile karşılaştırılan 36 ülke arasında en düşük endekse sahip ülke olarak dikkat çekti. Lokanta ve oteller grubunda ise Türkiye’nin endeks değeri 57 oldu.