Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosluğu’ndan Yeniden Vatandaşlık Başvuru Süreci

featured

Almanya’da 27 Haziran’da Yürürlüğe Girecek Çifte Vatandaşlık Yasası

Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosluğu’nda, Almanya’da 27 Haziran’da yürürlüğe girecek olan “Almanya Çifte Vatandaşlık Yasası” kapsamında yeniden Türk vatandaşlığına başvuru süreci hakkında bilgi verildi. Başkonsolos İzbul ve Vatandaşlık Servisi yetkilisi Beyza Usta, detayları paylaştı.

Başkonsolos İzbul ve Beyza Usta’dan Açıklamalar

Başkonsolos İzbul, yasal düzenlemenin 27 Haziran’da yürürlüğe gireceğini vurgulayarak, daha önce Alman vatandaşlığına geçmiş olanların da Türk vatandaşlığına geri dönüş işlemlerinin başkonsolosluklarca kabul edileceğini belirtti. Vatandaşlık Servisi yetkilisi Usta ise Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı bilgilendirme kitapçığının internet üzerinden yayımlandığını aktardı.

Yeniden Vatandaşlık Başvuru Süreci

Usta, başvuruların vatandaşların bağlı olduğu konsolosluklar aracılığıyla alınacağını ve randevu alındıktan sonra gerekli belgelerin talep edileceğini belirtti. Pasaport kimlik bilgilerinin girilmesi ve yeniden vatandaşlık başvuru dilekçesinin fiziken konsolosluklara teslim edilmesi gerektiğini vurguladı.

Usta, Türk vatandaşlığından çıkıp Alman vatandaşı olduktan sonra yaşanan durum değişikliklerinin belgelenmesi gerektiğini ve bu belgelerin tercüme edilmesi durumunda başkonsoloslukların listesinde yer alan tercümanlardan yardım alınabileceğini ifade etti.

Soruları Yanıtladılar

Başkonsolosluk yetkilileri, salonda bulunanların sorularını da cevapladılar. Bu süreçle ilgilenen vatandaşlar, gerekli bilgilere konsoloslukların resmi web sitesinden ulaşabileceklerdir.