TZOB Genel Başkanı Elektrik Zammını Değerlendirdi

featured

Tarım Sektörüne Yapılan Zammın Geri Çekilmesi İstendi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından mesken dahil elektrik tarifelerine yapılan yüzde 38’e varan zam hakkında açıklamalarda bulundu. Yeni tarifenin 1 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtildi. Bayraktar, tarım sektörüne yapılan yüzde 30’luk zammın geri çekilmesi gerektiğini vurguladı.

Elektrik Fiyatlarına Yapılacak Artışlar

1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 oranında artış olması bekleniyor.

Tarım Sektöründe Elektrik Kullanımı

Bayraktar, Türkiye’de seracılık ve hayvancılığın gelişmesiyle sulanan alanların arttığını ve tarımsal üretimde elektrik kullanımının arttığını ifade etti. Aşırı sıcaklar nedeniyle sulama ihtiyacının arttığını belirten Bayraktar, çiftçilerin su ve elektrik maliyetlerini karşılamakta zorlandığını dile getirdi.

Zamın Etkileri ve Çözüm Önerisi

Bayraktar, tarımda maliyetlerin azaltılması ve üretimin sürdürülebilir kılınması için tarımsal üretimde kullanılan elektrikte yapılacak yüzde 30’luk zamın geri çekilmesi gerektiğini belirtti. Gıda güvencesinin sağlanması ve korunması için tarıma pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini vurguladı.