YASED Raporuna Göre Nisan Ayında Türkiye’ye Yapılan Uluslararası Doğrudan Yatırımlar Arttı

featured

Nisan Ayında Türkiye’ye Yapılan Uluslararası Doğrudan Yatırım Rakamları

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından yayımlanan Rakamlarla Uluslararası Doğrudan Yatırımlar Bülteni’ne göre, nisanda Türkiye’ye 1 milyar 278 milyon dolarlık uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti. Bu rakam, yılın ilk 4 ayındaki en yüksek aylık yatırım miktarını oluşturdu.

Yatırımların Dağılımı

Nisandaki yatırım girişinin 477 milyon doları yatırım sermayesi olarak kaydedilirken, 452 milyon doları yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı, 353 milyon doları ise borçlanma araçlarından oluştu. Ayrıca, 4 milyon dolarlık yatırım tasfiye edildi.

Sektörel Dağılım

2024 Nisan ayında gerçekleşen yatırım sermayesi girişlerinde, toptan ve perakende ticaret sektörü yüzde 55’lik payla öne çıktı. Aynı dönemde, bilgi ve iletişim sektörü de yatırım girişlerinin yüzde 12’sini alarak dikkat çekti. Diğer önemli sektörler arasında bilgisayar, elektrik-elektronik ve optik ürünlerin imalatı ile ulaşım araçları imalatı da yer aldı.

Ülke Bazında Yatırımlar

Nisanda Türkiye’ye en fazla doğrudan yatırımı 134 milyon dolar ve yüzde 28 payla Birleşik Krallık yaparken, ABD ise yüzde 21’lik payla ikinci sırada yer aldı.

Genel Değerlendirme

Yılın ilk 4 ayında toplam uluslararası doğrudan yatırım miktarı 2,8 milyar dolar olarak gerçekleşirken, 2002’den itibaren Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin toplam değeri 266 milyar doları aştı. Ancak 2023’ün aynı dönemine kıyasla yüzde 29’luk bir düşüş kaydedildi.