YKS Sınav Maratonu Devam Ediyor: AYT ve YDT Sınav Saatleri Belli Oldu

featured

YKS Sınav Aşaması Tamamlanıyor

Üniversite hayali kuran öğrencilerin katıldığı YKS sınav maratonu devam ediyor. Bugün gerçekleştirilecek iki sınavın ardından YKS’nin sınav aşaması tamamlanacak.

YKS (AYT YDT) Sınav Saatleri

TYT sınavının 8 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilmesinin ardından Pazar günü iki sınav yapılacak. AYT sınavı 9 Haziran Pazar günü saat 10.15’te, YDT sınavı ise aynı gün saat 15.45’te başlayacak.

YKS Sınav Giriş Belgeleri Nasıl Alınacak?

Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınav giriş belgelerini “https://ais.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle edinebilecekler.

YKS Katılımcı Sayıları

Yapılan açıklamalara göre, TYT’ye 3 milyon 36 bin kişi, AYT’ye 1 milyon 983 bin kişi ve YDT’ye toplam 228 bin 814 adayın katılması bekleniyor.

En Genç ve En Yaşlı Adaylar

Yapılan değerlendirmelerde en genç adayın 15, en yaşlı adayın ise 85 yaşında olduğu belirtildi. Adaylar arasında 17-23 yaş aralığında yoğun bir katılım görülürken, 50 yaş ve üzeri adayların sayısı da dikkat çekici bir seviyede.

Okul Türlerine Göre Katılım

Adayların Anadolu liseleri, meslek liseleri, açık öğretim liseleri, imam hatip liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor ve güzel sanatlar liselerinden sınavlara katılacağı belirtildi. Ayrıca, engelli adaylar için de özel düzenlemeler yapıldığı vurgulandı.