Anayasa Mahkemesi, Polis Amirlerinin Terfide Değerlendirilmemesine İlişkin Düzenlemeyi İptal Etti

featured

AYM’nin Kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), polis amirlerinin misyon görevindeki 3 yılı aşan sürenin terfide değerlendirilmemesine ilişkin yasal düzenlemeyi iptal etti. Karara göre, Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin yaptığı başvuru sonucunda Emniyet Teşkilat Kanunu’ndaki 55. madde üzerinde yapılan düzenleme Yüksek Mahkeme tarafından iptal edildi.

Yüksek Mahkeme’nin Değerlendirmesi

Yüksek Mahkeme, polis amirlerinin misyon görevlerinin belirli sürelerde terfiye etkisinin kaldırılmasının eşitsizliğe sebep olduğunu belirtti. Yapılan inceleme sonucunda, yurt içinde görevli emniyet personelinin hizmet süresinin terfi ve atamalarda değerlendirilmesine karşın, aynı statüdeki personelin misyon görevinin uzaması durumunda terfi süresinin dikkate alınmamasının adaletsizlik oluşturduğuna hükmedildi.

Kararın Sonuçları

AYM’nin kararında, misyon görevinin ilke olarak 2 yıl olduğu ancak bu sürenin maksimum 4 yıla kadar uzatılabileceğine dair açıklamalar yer aldı. Yasal düzenleme sonucunda görev süresi uzatılan personelin terfilerinde gecikmeye sebep olduğu belirtilerek kuralın Anayasa’ya aykırı olduğu ve iptal edilmesine karar verildiği vurgulandı. Bu kararla polis amirlerinin terfi ve atama süreçlerinde yaşadıkları eşitsizliğe son verilmiş oldu.