Bakan Fidan, Rusya’da BRICS+ Oturumuna Katılacak

featured

Bakan Fidan, Rus Yetkililerle Görüşecek

Bakan Fidan, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve diğer Rus yetkililerle bir araya gelerek Gazze, Ukrayna, Suriye, Libya ve Güney Kafkasya gibi bölgesel ve uluslararası meseleleri ele alacak.

Ekonomik ve Ticari İşbirliği Ön Planda

Görüşmelerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından belirlenen 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için ortak çalışmaların ve yatırımların arttırılması çabaları sürdürülecek. Ayrıca turizm konusu da önemli bir gündem maddesi olacak.

BRICS+ Oturumu ve Katılımcı Ülkeler

BRICS+ Oturumu, uluslararası güvenlik, sürdürülebilir kalkınma ve küresel yönetişim konularını ele alacak. Türkiye, Bahreyn, Bangladeş, Belarus, Cezayir ve diğer 10 ülke, BRICS üyeleriyle birlikte bu oturuma davet edildi. Bakan Fidan, bu toplantı marjında muhataplarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

BRICS Zirvesi ve Rusya Dönem Başkanlığı

16. BRICS Zirvesi’nin 22-24 Ekim’de Kazan’da düzenlenmesi planlanıyor. Rusya, Güney Afrika Cumhuriyeti’nden dönem başkanlığını devralmış olup, temasını “Adil küresel kalkınma ve güvenlik için çok taraflılığın güçlendirilmesi” olarak belirlemişti.