Dicle Elektrik, Kaçak Trafolara Karşı Mücadelesini Sürdürüyor

featured

Şanlıurfa’da Binlerce Kaçak Trafo Tespit Edildi

Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, Şanlıurfa’da bin 790, Mardin’de 500, Diyarbakır’da 68, Batman’da 26, Şırnak’ta 19 ve Siirt’te 1 olmak üzere toplam 2 bin 404 kaçak trafo tespit edildiğini belirtti. Bu trafolara el konulabilmesi için savcılık kararına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Arvas, enerji şebekesine ve ülke ekonomisine zarar veren bu durumla kararlılıkla mücadele edileceğini ifade etti.

Tarım Sulamasında Kaçak Elektrik Kullanımı Engelleniyor

Tarımsal sulama sezonunda kaçak elektrik kullanımını önlemek amacıyla çalışmalarını sürdüren Dicle Elektrik, Şanlıurfa’da kuyu sulaması için kaçak elektrik kullanan çiftçilerin, trafo gizleme yöntemlerine dikkat çekti. Betonarme kulübelerde gizlenen trafolar, dronelar tarafından tespit edilerek savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Yıllık Zarar 10 Milyar TL’yi Aşıyor

Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, kaçak elektrik kullanımının yıllık 10 milyar TL’lik bir zarara yol açtığını belirtti. Bu durumun sadece ekonomik anlamda değil, enerji kaynaklarının verimsiz kullanımı açısından da büyük bir sorun olduğunu vurgulayan Arvas, kaçak elektrikle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini ve yasa dışı faaliyetlere karşı gerekli adımların atılacağını söyledi.