Kayseri’de Şehit Olan Pilotlara Görgü Tanıklarının Müdahalesi

featured

Tarım İşçisi Kasım Tutan’ın Kahramanlığı

Kayseri’de iki pilotun şehit olduğu eğitim uçağı kazasına müdahale eden görgü tanıklarından tarım işçisi Kasım Tutan (48), yaşananları şu şekilde anlattı: “Önce üzerimizde dolaştı. Yukarıdayken 2 takla attı, motor sesi geldi. Ardından da kafa üstü tarlaya düştü. 5 bidon su vardı. Hepsini uçağa döktüm. Amacımız, cenazelerin yanmasını önlemekti. Elimizden geleni yaptık.”

Kaza Detayları ve Müdahale Anları

Kayseri 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı‘ndan 4 Haziran’dan kalkan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait SF-260D tipi eğitim uçağı, Kocasinan ilçesi Hasanarpa Mahallesi yakınlarında düşerek Hava Pilot Albay Uğur Yıldız ve Hava Pilot Albay Gökhan Özen’in şehit olmasına neden oldu. Uçak düştükten sonra bölgedeki insanlar ve tarım işçileri, enkaza müdahale etmeye çalıştı. Görüntülerde, uçaktaki alevlere su döküldüğü, ay çekirdeklerinin alevlerin üzerine atıldığı ve ellerle toprakların alevlerin üzerine atılarak söndürülmeye çalışıldığı görüldü.

Görgü Tanıklarının Anlatımı

Kaza sonrası görgü tanıkları da olayı şu şekilde anlattı: Kasım Tutan: “Aramızda 300 metre mesafe vardı. Önce üzerimizde dolaştı. Yukarıdayken 2 takla attı, motor sesi geldi. Ardından da kafa üstü tarlaya düştü. 5 bidon su vardı. Hepsini uçağa döktüm. Amacımız, cenazelerin yanmasını önlemekti. Su bulamayanlar ise uçağa toprak attı.” Yusuf Bayram: “Uçak üzerimizde 30-45 dakika arasında uçtu. Sonra herhalde motor durdu. Çünkü bir anda yere çakıldı. 2 kez patlama oldu. Yangın daha da büyüdü. Sonra ellerimizle toprak atarak söndürmeye çalıştık. Cenazeler yanmasın diye mücadele ettik.”