Türkiye’nin İlk Milli Haberleşme Uyduyu Türksat 6A Uzaya Fırlatılmaya Hazırlanıyor

featured

Türksat 6A’nın Uzaya Fırlatılma Süreci

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü’nde uzaya fırlatılacak. Uydu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla yapılan törenle ABD’ye uğurlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Türksat 6A’nın fırlatılacağı tarihi 8 Temmuzu 9 Temmuz’a bağlayan gece Türkiye saatiyle 00.20’de duyurdu.

Türksat 6A’nın Özellikleri ve Hedefleri

Türksat 6A, Ankara’daki TUSAŞ’taki USET’te Türk mühendisler tarafından yüzde 80’in üzerinde yerlilik oranıyla üretildi. Proje kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TÜRKSAT AŞ, TÜBİTAK UZAY, ASELSAN, TUSAŞ ve C2TECH gibi kurumlar yer aldı. Uydu, 42 derece doğu yörüngesinde, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak ve Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerin de kapsama alanına girecek.

Türkiye’nin Uydu İhracatı ve Hedefleri

Türksat 6A’nın hizmete girmesiyle Türksat’ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının artması hedefleniyor. Türkiye, uydu ihracatçısı konumuna yükselerek Türksat 6A tecrübesiyle bu alandaki yerini güçlendirmeyi amaçlıyor. Uydunun hizmet verdiği nüfusun 3,5 milyardan 5 milyara çıkması bekleniyor.