10 elektrikli araç üreticisinden 7’sinin lastik tedarikçisi Continental

featured
""

Tesla, Volkswagen, Mercedes-Benz, Porsche, Ford, Asyalı otomobil üreticileri Kia ve BYD gibi dünyanın önde gelen araba üreticileri elektrikli araçlarında orijinal ekipman olarak Continental’in teknoloji uzmanlığına güveniyorlar. Continental dünyanın en yüksek hacimli 10 elektrikli araç üreticisinden 7’sine lastik tedarik ediyor.

 

Continental Orijinal Ekipman Lastikleri Müdürü David O’Donnell “Bilmeniz gereken ilk şey, elektrikli araçlar için tek tip bir lastiğin olmadığıdır. Çünkü artık neredeyse tüm binek araç segmentlerinde ve toplu taşımada elektrikli modeller yerlerini aldı. Sadece belirli sürüş türleri değil, çok farklı kullanım alanları için de lastikler geliştiriyoruz. Lastik geliştirmenin hedefi, güvenlik, verimlilik ve konforu mümkün olan en iyi şekilde bir araya getirmektir” diyor. Continental Ürün Karşılaştırma, Portföy ve Ön Geliştirme Müdürü Andreas Schlenke ise “Elektrikli araçlarda fren performansı ve yol tutuşuna ek olarak aranan temel özellikler kilometre, araç içi gürültü ve yuvarlanma direncidir. On yılı aşkın süredir, tüm elektrikli araçların ihtiyaçlarına cevap verebilmek için mevcut portföyümüzü geliştirmeye devam ediyoruz. Artık, mevcut ürünlerimizin neredeyse tamamı elektrikli otomobillerde kullanılmak ve menzillerini optimize etmek üzere tasarlanıyor” dedi.

 

Bu nedenle, daima araç tipine özel ihtiyaçlara, dolayısıyla menzil veya iç gürültü gibi özellikle elektrikli otomobiller için önemli olan kriterlere en uygun olan lastiği seçmek gerekiyor.

 

Ağırlık sorununa karşı yük kapasitesi artırılmış lastikler

Batarya ünitelerinin aracın ağırlığını artırması gibi nedenlerle lastiklerden beklentiler de değişiyor. Artan ağırlığı taşıyabilecek lastiklerin seçilmesi özellikle önemli hale geliyor. 2021 yılından bu yana Continental, yeni HL yük endeksli ilk binek lastiğini üretiyor. Bu lastikler aynı şişirme basıncında, daha önceden yaygın olan XL standardına göre yüzde 10’a kadar daha yüksek bir yük kapasitesine sahip. Bu, dar lastiklerin de ağır yükler taşıyabileceği anlamına geliyor.

 

Yuvarlanma direnci optimize edilen lastiklerle menzil sorununa çözüm

Elektrikli araba kullananlar tek batarya şarjıyla ne kadar yol alabileceğini merak ediyor. Bu durum batarya kapasitesi, motor enerji verimliliği ve sürüş tarzına bağlı olsa da, lastiklerin rolü de önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Daha iyi enerji verimliliği elektrikli araçlarda daha uzun menzil sağlıyor; içten yanmalı motorlarda ise daha düşük yakıt tüketimine, dolayısıyla daha düşük CO2 emisyonuna yol açıyor. Yuvarlanma direnci 1 kg/t azaldığında elektrikli aracın menzili yaklaşık yüzde 3-4 oranında artıyor. Continental lastik mühendisleri, ek menzil yaratmak için uzun yıllardır özellikle yuvarlanma direnci üzerine çalışıyorlar. Continental mühendisleri son olarak, tasarım çalışmaları sayesinde, Ford için özel olarak geliştirilen EcoContact 6’nın yuvarlanma direncini, AB lastik etiketi A sınıfı standardının yüzde 15 üzerinde olacak şekilde iyileştirmeyi başardılar.

 

ContiSilent ile araç içi gürültü azalıyor

Elektrikli araçlar için bir diğer önemli konu da lastik kaynaklı gürültü. Lastik gürültüsü, özellikle araç içinde rahatsız edici bir boyuta gelebiliyor. İlk olarak 2016 yılında binek lastikler için geliştirilen ContiSilent teknolojisi, araç içerisinde rahatsızlık veren yuvarlanma gürültüsünü 9 desibele kadar azaltıyor. Özel bir poliüretan köpük tabakası, yoldan gelen titreşimleri emerek, gürültünün aracın gövdesine ve yolculara iletimini azaltıyor. Piyasada bulunan tüm jantlarla uyumlu olan ContiSilent, aracın performansını, yakıt tüketimini, yük kapasitesini veya azami hızını etkilemiyor.

 

Continental Hakkında

Continental yolcu ve ürünlerin sürdürülebilir ve birbiriyle bağlantılı hareketliliğini sağlayan ileri teknolojiler ve hizmetler geliştirmektedir. 1871 yılında kurulan teknoloji şirketi; araçlar, makineler, trafik ve ulaşım için güvenli, verimli, akıllı ve uygun maliyetli çözümler sunmaktadır. 2021 yılında 44,5 milyar euro satış rakamına ulaşan Continental, halen 58 ülkede ve pazarda 190.000’in üzerinde kişiyi istihdam etmektedir. 8 Ekim 2021’de şirket kuruluşunun 150. yılını kutladı.

Lastik Grubu dünya çapında 24 üretim ve geliştirme merkezini bünyesinde barındırmaktadır. Continental, 2021 mali yılında elde ettiği 11,8 milyar euro tutarında geçici satış rakamı ve 57,000’in üzerinde çalışanı ile dünyanın önde gelen lastik üreticilerinden biridir. Lastik üretiminde teknoloji liderleri arasında yer alan Continental, binek, ticari ve özel araçların yanı sıra çift tekerlekli araçlara dek geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Ar-Ge alanında süregelen yatırımlarıyla Continental mobilitenin daha güvenli, tasarruflu ve çevre dostu hale gelmesine büyük katkı sağlamaktadır. Lastik Grubunun portföyü arasında lastik ticareti ve filo uygulamaları için hizmetler ile dijital yönetim sistemleri yer almaktadır.