17 yaşındaki Muhammet Arif Çenesiz Türkiye Atletizm Şampiyonası’nda Türkiye rekorunu kırdı ve olimpiyat barajını aştı

featured

Muhammet Arif Çenesiz, uzun atlamada kendi Türkiye rekorunu kırdı

Antalya’da düzenlenen Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu (TÖSSFED) Türkiye Atletizm Şampiyonası’nda Muhammet Arif Çenesiz, 6,73 metrelik derecesiyle kendine ait Türkiye rekorunu kırdı. Ayrıca, 6,67 metrelik olimpiyat barajını da aşarak büyük bir performans sergiledi.

Gelecek yıl Dünya Şampiyonası’nda ve Paris Paralimpik Oyunları’nda başarı hedefliyor

17 yaşındaki sporcu, bu başarısının ardından gelecek yıl için çalışmalarına devam ediyor. Hedefi, 2024’te Dünya Şampiyonası’nda kota alarak Paris Paralimpik Oyunları’nda Türkiye’ye madalya kazandırmak ve İstiklal Marşı’nı okutmak.

Atletizme arkadaşının tavsiyesiyle başladı

Muhammet Arif Çenesiz, atletizme arkadaşının tavsiyesiyle 3 yıl önce başladığını söyledi. Daha önce futbolda kalecilik yaptığını belirten genç sporcu, atletizme başladıktan sonra antrenörünün üç adım atlamadaki yeteneğini fark ettiğini söyledi.

Antrenörü: 3 Türkiye rekoru kırdı, 5 kez Türkiye şampiyonu oldu

Muhammet Arif Çenesiz’in antrenörü Serdar Akad, sporcuyla 3 yıldır birlikte çalıştığını ve onun önce üç adım atlamada başarılı olduğunu, daha sonra uzun atlamada kendini geliştirdiğini söyledi. Akad, Muhammet Arif’in 3 Türkiye rekoru kırdığını ve 5 kez Türkiye şampiyonu olduğunu da belirtti.

Gelecek yıl Paralimpik Dünya Atletizm Şampiyonası’nda uzun atlama branşında olimpiyat kotası için yarışacak olan Muhammet Arif Çenesiz, aynı zamanda üç adım atlamada da altın madalya hedefliyor. Olimpiyatlardaki hedefi ise 7 metre ve üzerinde atlayarak Türkiye’ye altın madalya kazandırmak.