2022 YKS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

featured

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçlara Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) internet sitesinden ulaşılabiliyor.

8-19 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS ) sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler tercihlerini yapmıştı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden (ÖSYM) yapılan açıklamada, 2022- YKS sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2022-YKS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemlerinin tamamlandığı bildirildi.

ÖSYM’NİN SİTESİNDEN SONUÇLARI GÖREBİLECEKLER

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamalarından öğrenebilecek. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek.

KAYITLAR 22 AĞUSTOS’TA BAŞLAYACAK

2022 YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından bir yükseköğretim kurumu ve bölümüne yerleşen adaylar üniversiteye kayıt hakkı kazanacak. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) açıklamasına göre üniversite kayıt işlemleri 22-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Elektronik üniversite kayıtları ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında alınacak.