49 yıl Sonra Kıblesinin Yanlış Olduğu Fark Edilen Caminin Yerine Yenisi Yapılıyor

1968'de Aydın'ın Kuşadası ilçesinde inşa edilen caminin kıblesinin yanlış olduğu 2017'de fark edilerek, yıkılmıştı. O caminin, hayır sahiplerince yeniden inşa edileceği öğrenildi.

featured

1968’de Aydın’ın Kuşadası ilçesinde inşa edilen caminin kıblesinin yanlış olduğu 2017’de fark edilerek, yıkılmıştı. O caminin, hayır sahiplerince yeniden inşa edileceği öğrenildi.

Aydın’ın Kuşadası ilçesinin Yaylaköy Mahallesi’nde yer alan cami, kıblesinin hatalı olması ve daha büyük cami ihtiyacı nedeniyle geçen yıl yıkıldı. Yeni caminin inşasına, hayırseverlerin de desteğiyle Yaylaköy Cami Yaptırma Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği tarafından başlanıldı.

“MAHALLELİ BÜYÜK ŞOKA UĞRAMIŞTI”

Dernek başkanı ve cami imamı Ömer Taş, gazetecilere yaptığı açıklamada, caminin kaba inşaatının tamamlandığını söyledi. Eski caminin kıblesinde 45 derecelik sapma olduğunu aktaran Taş, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz yıllarda böyle bir durumla karşılaşınca mahalleli büyük bir şoka uğramıştı. Şimdiye kadar niye tespit edilmedi diye bir sitemleri oldu. Eski teknoloji ile yapıldığı için kasti bir hata olmadığını düşünüyoruz. Biz bu olaydan sonra camiyi yaptıran hayırsever Himmet Kocagöz’ün varislerine ulaştık. Onların da rızasını alarak, eski camiyi yıkıp yeniden yapılması konusunda bir karar aldık.”

VATANDAŞLAR CAMİNİN YENİDEN İNŞASI İÇİN MUTLU

Caminin eksikliklerinin çok fazla olduğunu aktaran Taş, hayırseverlerden destek beklediklerini söyledi. Mahalle sakinlerinden Fevzi Sarkıtan da yeni caminin inşası nedeniyle mutlu olduklarını söyledi.

2017’YE KADAR FARK EDİLMEMİŞ

İmam Ömer Taş, 2017’de önce yaptığı ölçümde, 1968 yılında yapılan caminin kıblesinde sapma olduğunu belirlemişti. İçinde yapılan düzenlemeyle camide bir süre daha ibadete devam edilmişti.