Adalet Bakanı Tunç, Giresun Adalet Sarayı Yer Teslimi ve Temel Atma Töreninde Reformları Anlattı

featured

Adalet Sarayı Sayısı Arttı

Adalet Bakanı Tunç, Giresun Adalet Sarayı Yer Teslimi ve Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, ülke genelinde 2002 yılında 78 olan müstakil adalet sarayı sayısının bugün 366’ya yükseldiğini açıkladı. Tunç, mevzuatın iyileştirilmesi noktasında da Türkiye’nin önemli mesafeler kat ettiğini belirtti.

Yargı Teşkilatında Yapısal Dönüşüm

Bakan Tunç, 22 yıldan bu yana temel kanunların tamamının yenilendiğini ve vatandaşların ihtiyaçlarına uygun hale getirildiğini vurguladı. Ayrıca Tunç, Anayasa ve yargıdaki reformlarla ülkenin demokratik hukuk devleti niteliğini güçlendirdiğini ifade etti. Yapılan değişikliklerle vesayetçi ve darbeci anlayışın tarihe gömüldüğünü söyledi.

Yargıya Genç ve Nitelikli Kadro

Tunç, 2002’de 9 bin civarındaki hakim ve savcı sayısının bugün 24 bine ulaştığını belirterek, genç bir yargı teşkilatına sahip olduklarını dile getirdi. Ayrıca hukuk eğitiminde kalitenin artırılması çalışmaları kapsamında Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı’nın 2024 yılından itibaren uygulanacağını açıkladı.

Yeni Mesleğe Kabul Süreci

Hakim ve savcı adaylarının mesleğe kabul edilmeden önce 3 yıl sürecek hakim ve savcı yardımcılığı sisteminin başladığını ifade eden Tunç, adayların bu süreçte usta çırak ilişkisi içinde eğitileceğini belirtti. Programın ardından Giresun Adalet Sarayı’nın inşa edileceği alandaki eski cezaevi binasının yıkımına başlandı.