Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İsrailli Futbolcunun Gazze Destekçisi Hareketi Nedeniyle Adli Soruşturma Başlatılması İçin Açıklama Yaptı

featured

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı İsrailli Futbolcuya ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik’ Suçundan Adli Soruşturma Başlattı

Bakan Tunç, İsrailli futbolcunun Antalyaspor-Trabzonspor maçında İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamı destekleyen hareketi nedeniyle adli soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamı destekleyen çirkin hareketi nedeniyle İsrailli futbolcu Sagiv Jehezkel hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’ suçundan adli soruşturma başlatıldığını duyurdu. Jehezkel’in maçta attığı golün ardından bileğindeki yazıyla İsrail propagandası yapması, ülkede büyük tepkiye neden oldu. Bakan Tunç, İsrail’in Gazze’de soykırım yaparak insanlık suçu işlediğini ve Filistinli mazlumların her zaman yanında olacaklarını belirtti.

İsrailli Futbolcu Sagiv Jehezkel Gözaltına Alındı

Antalyaspor’un Trabzonspor maçında attığı golden sonra yaptığı hareket nedeniyle kadro dışı bırakılan İsrailli futbolcu Sagiv Jehezkel, gözaltına alındı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Antalya Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan Jehezkel’in ifade işlemleri devam ediyor. İsrailli futbolcunun “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçunu işlediği iddia ediliyor. Jehezkel’in gol sevinci, ülkede büyük tepkiye neden olmuş ve Antalyaspor tarafından kadro dışı bırakılmıştı.

Antalyaspor, Jehezkel’i Kadro Dışı Bıraktı ve Sözleşmesini Feshedecek

Antalyaspor, İsrailli futbolcu Sagiv Jehezkel’i Trabzonspor maçındaki hareketi nedeniyle kadro dışı bıraktığını ve sözleşmesinin feshedileceğini açıkladı.

Antalyaspor, Jehezkel’in maçta attığı golün ardından bileğindeki yazıyı göstererek ülkemizin milli değerlerine aykırı hareket ettiği gerekçesiyle İsrailli futbolcuyu kadro dışı bıraktığını duyurdu. Antalyaspor Başkanı Sinan Boztepe, milli değerlerin her şeyin üstünde olduğunu ve bu tür davranışlara müsaade etmeyeceklerini belirtti. Boztepe, Jehezkel’in savunmasını alacaklarını ve büyük olasılıkla sözleşmesini feshederek takımla yollarını ayıracaklarını ifade etti.

Jehezkel, Saygı Duruşuna Katılmamaktan Dolayı Daha Önce de Kadro Dışı Kalmıştı

İsrailli futbolcu Sagiv Jehezkel, daha önce de saygı duruşuna katılmamak istediği için geçici olarak kadro dışı bırakılmıştı.

Jehezkel, Antalyaspor’un geçtiğimiz haftalarda Gaziantep FK deplasmanında oynanan maç öncesi Filistin için yapılan saygı duruşuna katılmak istememesi üzerine bir hafta boyunca kadro dışı bırakılmıştı. Bu olayın ardından Jehezkel’in Gazze destekçisi hareketi nedeniyle tekrar kadro dışı bırakıldığı ve adli soruşturma başlatıldığı açıklandı.