AFAD, Türkiye Genelinde 15 İl İçin Turuncu, 16 İl İçin Sarı Meteorolojik Uyarı Yaptı

featured

Türkiye genelinde etkisini sürdüren şiddetli sağanak ve kar yağışı, AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) tarafından yapılan meteorolojik uyarılarla takip ediliyor. Bugün itibarıyla, 15 il için turuncu, 16 il için ise sarı meteorolojik uyarı yapıldığı bildirildi.

Turuncu uyarı verilen iller arasında Adıyaman, Batman, Bingöl, Bolu, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Hakkari, Karabük, Kastamonu, Sakarya, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak ve Zonguldak bulunuyor. Bu illerdeki vatandaşlar yoğun yağışlar ve olası sel, su baskını, heyelan, çatı uçması gibi risklere karşı dikkatli olmalıdır.

Sarı meteorolojik uyarı verilen iller ise Ağrı, Ardahan, Bartın, Bilecik, Bitlis, Bursa, Elazığ, Erzurum, Kars, Kocaeli, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Siirt ve Yalova’dır. Bu illerdeki vatandaşlar da olumsuz hava koşullarına karşı hazırlıklı olmalı ve gerekli önlemleri almalıdır.

AFAD’ın açıklamasına göre, uyarı verilen illerde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapılmış ve ekipler teyakkuz halinde bulunmaktadır. Ayrıca, olası acil durumlar için gelen ihbarlara hızlı bir şekilde müdahale edilmektedir.

Vatandaşlara da uyarılarda bulunulan açıklamada, sel, su baskını, yıldırım düşmesi, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç veya direk devrilmesi, soba veya baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksaklıklara karşı dikkatli olunması gerektiği vurgulanmıştır.

Turuncu kod uyarısı, meteorolojik hadisenin olağandışı olmadığını, ancak dikkatli olunması gerektiğini ifade ederken, sarı kod uyarısı ise meteorolojik hadisenin potansiyel tehlikeli olduğunu belirtmektedir. Halkın güncel hava koşullarını ve tahminleri takip etmesi önemlidir.