Alt Yapı Çalışmaları Türkiye Genelinde Sürüyor, Fiber Ağ Güçleniyor

featured

Türkiye’nin Her Şehrinde Fiber Ağlarla Örülüyor

Türkiye’nin fiber altyapı çalışmaları, tüm illerde devam ediyor. Türk Telekom’un “Memleketin bir şehrinde değil her şehrinde” sloganıyla başlattığı çalışmalar sayesinde, ilçe ve köyler de uçtan uca fiber ağlarla örülüyor.

Çanakkale’de Fiberleşme Çalışmaları Hız Kesmeden Devam Ediyor

Yeni yılda Çanakkale’nin Karacaören Köyü’nde fiberleşme çalışmaları aralıksız bir şekilde devam etti. Bu sayede Türk Telekom’un ülke genelindeki fiber ağ uzunluğu 435 bin kilometreye ulaştı. Ayrıca, deniz altından çekilen hatlarla tarihi Gelibolu Yarımadası ve Türkiye’nin en batısında yer alan Gökçeada da bin megabit hızında internete kavuştu.

Fiberleşme Oranı Yüksek Seviyelere Ulaşıyor

Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte, Çanakkale Merkez’de fiberleşme oranı yüzde 97’ye ulaştı. Türkiye’nin en batısında yer alan Gökçeada ve tarihi Gelibolu Yarımadası’nda ise bu oran yüzde 100’e yaklaştı.

Türkiye’nin Genelinde 32 Milyon Hane Fiber İnternete Kavuşuyor

Türkiye genelinde 32 milyon 200 bin haneye bin megabit hızında internet hizmeti sağlanıyor. İstanbul-Malkara-Çanakkale Otoyolu üzerinde yapılan çalışmalar da fiber altyapıyla akıllı ulaşıma katkı sağladı. Ayrıca, Ana Kontrol Merkezi ve Kurtarma Merkezleri’nin teknolojik altyapısı da hızlı ve etkin müdahale imkanı sağlayacak şekilde güçlendirildi.

Bu çalışmaların yanı sıra otoyolun denetim kontrolü, dijital mesaj ve trafik işareti sistemleriyle entegre yazılımlar da geliştirildi.