Altun: “İsrail, Gazetecilere Yönelik Saldırılarına Devam Ediyor”

featured

İsrail, Anadolu Ajansı Foto Muhabirini Ağır Yaraladı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsrail’in gazetecilere yönelik içerisinde olduğu sistematik saldırılarına devam ettiğini söyledi. Altun, İsrail’in Doğu Kudüs’te görevini ifa etmeye çalışan Anadolu Ajansı foto muhabiri Mustafa Maruf’u ağır yaraladığını belirtti. Altun, “İsrail’in gazetecilere yönelik saldırılarını en güçlü şekilde kınıyor ve Sayın Maruf’a acil şifalar diliyoruz. İsrail’in gazetecilere karşı uyguladığı şiddet açıkça uluslararası medyayı susturmak adına yürütülen bir kampanyanın parçasıdır.” dedi.

İsrail, 60’tan Fazla Gazetecinin Ölümüne Neden Oldu

Altun, İsrail’in sivillere yönelik acımasız saldırılarının 60’tan fazla gazetecinin ölümüne, çok sayıda gazetecinin ağır yaralanmasına ve kaybolmasına sebep olduğunu belirtti. Altun, “Bu kayıplar dünyadaki çatışma bölgeleri arasında gözlemlenen en yüksek sayılar arasındadır. Buna rağmen İsrail gazetecileri korumak için gereken asgari önlemleri bile almayı reddetmekte, medya çalışanlarının sahadan gerçekleri dünyaya duyurma görevlerini engellemektedir. İsrail, kamuoyunun doğru bilgiye ulaşma hakkını koruyan her türlü uluslararası normu ihlal etmeyi adeta bir alışkanlık haline getirmiştir.” şeklinde konuştu.

Gazetecilerin Cesareti İle Gazze’deki Gerçeklere Şahit Oluyoruz

Altun, Anadolu Ajansı ve TRT’nin Filistin’deki çalışmalarından gurur duyduklarını ifade etti ve gazetecilere yapılan saldırılara son verilmesi ve gazetecilerin korunması gerektiğini söyledi. Altun, “İsrail meslektaşlarımıza suçlu muamelesi yapmayı bırakmalı ve derhal tüm gazetecileri korumaya yönelik adım atmalıdır. Uluslararası kamuoyu Gazze’de ve işgal altındaki diğer bölgelerde olup bitenleri bilme hakkına sahiptir. Tüm uluslararası haber kuruluşlarını, İsrail’in insan hakları ihlallerini ve gazetecilere karşı yürüttüğü kampanyaları ifşa etmeye çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Altun, son olarak gazetecilere geçmiş olsun dileklerini ileterek, hayatını kaybeden gazetecilerin yakınlarına başsağlığı diledi ve meslektaşlarını asla unutmayacaklarını belirtti.