Ankara’da “Su Tasarrufu” Çağrısı: Su Kaynakları Azalıyor

featured

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), başkent Ankara’da su kaynaklarının azalmasına dikkat çekerek, halktan su tüketiminde daha dikkatli olmalarını istedi. Yapılan açıklamada, 30 Kasım 2023 itibarıyla Ankara’daki barajların doluluk oranlarının yüzde 35,03, aktif doluluk oranının ise yüzde 26,24 olduğu bilgisi verildi.

Söz konusu tarihte Ankara’nın barajlarına 4 milyon 630 bin 513 metreküp su geldiği, ancak ASKİ’nin 2,5 milyonun üzerinde abonesine aynı gün içinde 1 milyon 440 bin 904 metreküp su sağladığı belirtildi. Bu verilerle birlikte, Ankara’nın sınırlı su kaynaklarının daha dikkatli kullanılması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, Ankara barajlarının toplam kapasitesinin 1 milyar 585 milyon 393 bin metreküp olduğu ancak barajların tamamının su ile dolu olmadığına dikkat çekildi. 30 Kasım 2023 itibarıyla barajlardaki su miktarının 555 milyon 398 bin metreküp olduğu ifade edildi. Geçen yılın aynı dönemine göre 79 milyon 136 bin metreküp daha fazla su bulunduğu, ancak su tüketiminin de arttığı belirtildi.

Son dönemdeki yağışların barajların doluluk oranlarını artırdığı, ancak küresel kuraklığın etkilerinin dünya genelinde hissedildiği ve Ankara’daki barajları da etkilediği kaydedildi. Bu nedenle ASKİ, Ankara halkına su tüketimi konusunda daha duyarlı olma çağrısında bulunarak, suyun kıymetini bilmeleri gerektiğini vurguladı.