Antalya Körfezi’nde Büyük Denizanası Göçü

featured

Kış Aylarında Başlayıp Yaz Aylarına Kadar Süren Olağandışı Durum

Antalya Körfezi’nde her yıl kış aylarında başlayıp yaz aylarına kadar devam eden **denizanası geçişleri**, bölge sakinlerini endişelendiriyor.

Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu Açıklaması

**Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu**, yaptığı araştırmalarda denizanalarının akıntılar nedeniyle körfezde bulunduğunu, yaz aylarında ise bölgeyi terk edeceklerini belirtti.

Denizanası Göçü ve Tedirginlik

Prof. Dr. Gökoğlu, vatandaşların tedirgin olmaması gerektiğini vurgulayarak, **”Deniz sezonu olsaydı tedirginlik yaratırdı. Şu an akıntılarla hareket ediyorlar. Akdeniz’deki akıntı doğudan batıya doğru. İskenderun Körfezi ile Suriye ve İsrail kıyılarında çoğalan denizanalarının geçişi var şu an. Akıntılarla sürükleniyorlar.”** şeklinde konuştu.

Denizanası Popülasyonu ve Tehlikesi

Prof. Dr. Gökoğlu, denizanalarıyla temasın kaçınılması gerektiğini belirterek, **”Yaklaşık 12 metrekarelik alanda 1 deniz anası olacak şekilde popülasyon var şu anda. Her yıl yaşanan bir geçiş, ancak bu yıl biraz fazla. Hava bu sene çok sıcak geçiyor, kirlenme de çok fazla, bunlar artışın başlıca sebepleri.”** açıklamasında bulundu.

Bu olağandışı durumun geçici olduğunu belirten Prof. Dr. Gökoğlu, vatandaşların endişelenmemesi gerektiğini, denizanalarının yaz aylarına kadar körfezden ayrılacaklarını sözlerine ekledi.