Antalya Körfezi’nde Denizanası Göçü Panik Yarattı

featured

Denizanası Göçü Uzun Sürdü

Antalya Körfezi’nde her yıl kış mevsiminde başlayan denizanalarının bu yıl önceki yıllara göre uzun sürdü. Kıyıya yakın sürüler halinde görülmesi, korku ve paniğe neden oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi İnceleme Başlattı

Antalya Büyükşehir Belediyesi ekipleri, denizanaları göçü hakkında inceleme başlattı. Denizden ve denizanalarından numuneler alarak yapılan incelemede, denizanalarının Mısır ve Lübnan bölgelerinden çoğalarak Antalya Körfezi’ne geçtiği tespit edildi.

Uzmanlar Geçişin Sonlanacağını Belirtti

Uzmanlar, Antalya Körfezi’nde denizanalarının çoğalmamasının sevindirici olduğunu belirtti. Geçişin kısa sürede tamamlanacağı ve denizanalarının artık körfezde bulunmadığı açıklandı.

Prof. Dr. Gökoğlu Açıklama Yaptı

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, denizanası yoğunluğunu tespit etmek için dalış yaptı. Yapılan inceleme sonrası, geçişin tamamlandığını ve denizanalarının artık körfezde olmadığını belirtti. Prof. Dr. Gökoğlu, vatandaşların ve turistlerin denize girebileceğini söyledi.

Göçün Devam Edeceği Belirtildi

Prof. Dr. Gökoğlu, her yıl olduğu gibi gelecek yıl da benzer denizanası göçünün yaşanacağını ifade etti. Küresel ısınma ile birlikte canlıların göç dönemlerinin daha erken ve uzun sürebileceğini vurguladı. Turizmcilerin müdahale edilemeyecek bir durumla karşı karşıya olduklarını anlattı.