Askeri jandarma malzemeleri

Jandarmaların askerlerden, polisler daha farklı görev alanları bulunmaktadır. Üniformalarında kırmızı mavi kareler olan askeri kuvvet olarak tanınmaktadırlar.

featured

Jandarmaların askerlerden, polisler daha farklı görev alanları bulunmaktadır. Üniformalarında kırmızı mavi kareler olan askeri kuvvet olarak tanınmaktadırlar. Başlarına takmış oldukları mavi berenin anlamı ise oldukça derindir. İçerisinde özel harekat timlerini de bulundurduğu için görevleri diğer birliklere göre daha ağırdır. Özel harekat timlerinin görevleri oldukça zorlu koşullarda olmaktadır. Polislerden farklı olarak kent içerisinde değil belediye sınırları dışında, köy ve kasabalarda daha çok görev almaktadırlar. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti jandarması her zaman yurt, ulus ve cumhuriyete aşk ve sadakatle bağlı, tevazu, feragat ve fedakarlık örneği bir kanun ordusudur.” Sözü Türk ordusunun ne kadar kutsal olduğunu kanıtlamaktadır. Bunlar haricinde kullandığı temel askeri malzeme olarak rütbe, polar, kamuflaj, gömlek olarak sıralanabilir.  Bu ürünler görüntü itibari ile kuralların dışına çıkılmadan seçilen kıyafetlerdir. Fakat aynı zamanda rahat ve konforlu da olması görevlerin sorunsuz şekilde yerine getirilmesi için mühimdir.

Jandarma araç gereçlerinin püf noktaları nelerdir

Türk milleti askerinin kıyafet seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır.  Bunlar görev yapılan alana göre değişiklik gösterebilmektedir. Havacı ve karacı askerlerin yeni kamuflaj adı altında yapmış oldukları seçimler konforlarını sağlarken askeri giyim tarzının dışına da çıkılmaması dikkat edilmesi gereken önemli kuralların başında gelmektedir.  Kamuflajda gömlek seçiminde yaz veya kış mevsimine göre davranılmalı fakat aynı zamanda hareketli bir meslek olduğu için zarar gelmemesi adına dar kesimlerde bir model tercih etmekten kaçınılmalıdır. Pantolon kısmına gelindiğinde ise rahat olmayan, hareketi sınırlayan modellerden ziyade esnek yapıda olan, rahat hareket etmeyi sağlayan bir kamuflaj pantolon tercih edilmelidir. Bunların dışında bir operasyona katılım gösterilmesi durumunda yine aynı şekilde hareketleri kısıtlamadan, rahat kullanım sağlayacak bir hücum yeleği seçilmesi gereklidir. Askeriyenin çok net, açıkça belirtilmiş kuralları vardır. Bu kuralların aşılması halinde belirli cezalara tabi tutulması kaçınılmaz bir durumdur. Jandarmaların seçmiş olduğu kıyafetler üzerlerine zimmetli olup dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Jandarma mesleğinin kutsallığı

Türkiye Cumhuriyeti devletinin gurur duyulan bir ordusu olması gibi ihtiyaç duyulan ordusu da vardır. Türk milletinin askeri yardımsever, dayanıklı, vatanı için canını feda edecek bir yapıdadır. Her vakit desteklenen ve desteklenmeye devam edecek olan Türk ordusu milletini korumak için askerlerimiz her daim canları pahasına ülkelerine hizmet etmektedir. Vatani görevlerini yerine getirmekte olan askerler bilhassa kış aylarında bazen yoğun kar yağışı, tipi şeklinde sıkıntılı koşullarda vazife yapmaktadırlar. Güneşin sıcaklığı, görev yerinin zorluğu bölgelere göre değişiklik gösterirken bazı görev alanlarının imkanı kısıtlı olduğundan dolayı askerlerin en iyi şartlarda görevlerini tamamlamaları için her türlü imkan sağlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti jandarması, sorumluluk alanında emniyet ve asayiş ile kamu düzeninin korunmasını sağlayan, diğer kanun ve nizamların verdiği görevleri yerine getiren, silahlı, askeri bir güvenlik ve kolluk kuvvetidir.