Bakan Koca: Şehir Hastaneleri Kamu Bütçesini Yutacak Değil

featured

Şehir Hastaneleriyle İlgili İddialara Yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şehir hastaneleriyle ilgili bazı iddialara yanıt verdi. Koca, “Sağlık Bakanlığı bütçesi içinde şehir hastanelerine ayrılan pay giderek azalıyor, artmıyor. 2022 bütçesinde hizmet dahil kullanım bedeline ayrılan pay yüzde 14,3’tü. 2023 yılında bu oran yüzde 13,4’e düştü. 2024 yılı bütçesinde ise oran yüzde 11,4’e iniyor. ‘Şehir hastaneleri her geçen gün bütçeyi yutuyor’ iddiası ya bilgisizlikten ileri geliyor veya maksatlıdır” bilgisini paylaştı.

Yanlış Bilgilendirme

Bakan Koca, şehir hastanelerinin kamu bütçesi üzerinde yük olduğunu söylemenin yanlış olduğunu belirtti. Şehir hastanelerinin bugünkü değeriyle metrekaresinin 1.465 Euroya mal edilecek şekilde yapıldığını ifade eden Koca, bu fiyata hastanelerin en ileri teknolojilere sahip cihazlarla tamamen donatılması ve çevre düzenlemesine kadar her şeyin dahil olduğunu vurguladı. Eğer şehir hastaneleri yapılmamış olsaydı, bugün bu maliyetlerle yapmak söz konusu bile olmazdı.

Bakan Koca, şehir hastanelerine ayrılan payın azaldığı ve bütçeyi yutmak gibi bir durumun söz konusu olmadığını net bir şekilde ifade etti. Şehir hastanelerinin sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmak ve vatandaşlara daha iyi imkanlar sunmak amacıyla yapıldığına dikkat çekti.