Bakan Yumaklı: Şap Hastalığına Karşı Yeni Aşılama Programı Başlatılıyor

featured

Bakan Yumaklı, Şap Hastalığının Ekonomik Kayba Yol Açtığını Söyledi

Bakan Yumaklı, sığır, manda, koyun, keçi ve geyik gibi çift tırnaklı hayvanlarda görülen bulaşıcı hastalık olan şapın, ülkeler arası canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz etkilediğini ve büyük ekonomik kayıplara neden olduğunu açıkladı.

Hayvan Sevklerinde Şap Aşılama Şartı Aranıyor

Bakan Yumaklı, şap hastalığıyla mücadele kapsamında, büyükbaş hayvanların iller arasında sevklerinde şap aşılama şartı arandığını ve aşısız hayvanların sevklerine izin verilmediğini belirtti. Aynı şekilde buzağı desteklemeleri için de aşı şartı arandığını ifade etti.

Yeni Aşılama Programında Ücretsiz Aşılar Uygulanacak

Bakan Yumaklı, şap hastalığına karşı mücadele kapsamında yeni bir aşılama programının başlatılacağını duyurdu. Bakanlık tarafından üretilen 250 milyon lira maliyetli aşıların kullanılacağı bu programda, üreticilerden aşı bedeli alınmayacak. İlk aşı dozu, 29 Ocak-31 Mart 2024 tarihleri arasında Baskın Aşılama Programı kapsamında uygulanacak.

Şap Hastalığıyla Mücadele Yıl Boyu Devam Edecek

Bakan Yumaklı, şap hastalığına karşı mücadelenin tüm ülkede yıl boyu hız kesmeden devam edeceğini vurguladı. Bu kapsamda, Kurban Bayramı öncesi ilkbahar döneminde tüm ülkedeki büyükbaş hayvanlar ve Trakya’daki küçükbaş hayvanların tekrar aşılanacağını ve sonbahar aşılama döneminde yine tüm ülkedeki büyükbaş hayvanların aşılanacağını belirtti. Amaç, ülkede etkin bir mücadele yürüterek hayvan varlığının bu hastalıktan tamamen korunmasını sağlamaktır.